Żelechów    

Kartka z kalendarza

Dzisiaj jest: Poniedziałek
18 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą:
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja,
Wilibald, Wszemir

Do końca roku zostało 14 dni.
Zodiak: Strzelec

Informacje

Zamówienia publiczne

 

Informacja Przestrzenna

   

      portal_mapowy

 

rdr_odpady

Gospodarka

Pomoc społeczna

Przeciwdziałanie nałogom

Ochrona środowiska

Informator teleadresowy

Gminna Ewid. Zabytków

 

gez

logo_mikroporady2

obywatel_slider
mes_2_niebieski
nieodplatna_pomoc_prawna

Zacznik_1_logotyp_m

Uroczyste obchody 3 maja w Żelechowie

Tradycyjnie 3 maja obchodzono w Żelechowie podwójne święto - 226. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, władze samorządowe, strażacy, kombatanci, uczniowie żelechowskich szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

3maja2017tekst1

Uroczystość rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym, na której licznie zgromadzili się zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i Strażaków celebrowali: Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk oraz ks. prałat Kazimierz Stańczuk. W oprawę liturgiczną Mszy włączyli się przedstawiciele żelechowskiego samorządu oraz władz gminnych OSP. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP w Żelechowie pod batutą kapelmistrza Stefana Solarczyka.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Klub Strażaka, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Refleksje dotyczące Konstytucji 3 Maja oraz działalności strażaków przedstawili w swoich wystąpieniach zaproszeni goście. Głos zabrali: Michał Jaworski - Asystent Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Maciej Mucha – Przedstawiciel Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, Marian Piłka – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krystian Kania – Radny Powiatu Garwolińskiego, bryg. Janusz Majek – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

W skierowanych do zebranych na uroczystości słowach Burmistrz Żelechowa podkreśliła: „Chociaż od uchwalenia Konstytucji minęło wiele lat, to w naszej świadomości zajmuje ona nadal bardzo ważne miejsce. Przypomina, że obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne 3maja2017tekst5pielęgnowanie pamięci o tych, którzy w tamtych trudnych historycznie czasach sprawili, aby w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Dlatego każdego roku w majowe dni z poczuciem radości i wielkiej dumy wspominamy dokonania naszych przodków, którzy w obliczu zagrożenia naszej państwowości wspólnymi siłami ustanowili ustawę rządową, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W te pierwsze majowe dni w sposób szczególny wspominamy także postać Ojca Świętego Jana Pawła II. Dlatego w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, z poszanowania dla mądrości płynącej z życia i nauk Jana Pawła II, szukajmy zawsze drogi do współpracy, do przezwyciężania uprzedzeń i zrozumienia wzajemnych racji”.

Swoje święto obchodzili tego dnia również wszyscy strażacy, w przeddzień wspominania swojego patrona, Świętego Floriana. Szczególne słowa skierowała do wszystkich strażaków 3maja2017tekst2Burmistrz Żelechowa, mówiąc: „Drodzy Strażacy, każdego dnia pełnicie ofiarną i niezawodną służbę na rzecz całego społeczeństwa. Strażacka misja to przede wszystkim ratowanie życia i mienia, ale także aktywna działalność społeczna i udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych i religijnych, która jest pięknym przejawem patriotyzmu, ważnym świadectwem i lekcją historii dla najmłodszego pokolenia. Dziękuję Wam Druhowie Strażacy za to, że dzięki waszej czujnej gotowości i poświęceniu możemy spać spokojnie, wiedząc, że zareagujecie na każde zagrożenie. Niech Wasz patron Święty Florian otacza opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, pozwalając bezpiecznie kończyć każdą akcję, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy”.

3majatekst3

 

W czasie uroczystości druhowie: Arkadiusz Osiński z OSP Żelechów i Henryk Król z OSP Wola Żelechowska zostali odznaczeni Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Odznaczenie to nadawane jest przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku oraz ochotniczych straży pożarnych. O nadanie odznaczenia wnioskowały zarządy jednostek OSP.

 

Okolicznościową część artystyczną przedstawili zebranym na uroczystości uczniowie szkoły Podstawowej w Stefanowie, przygotowani przez Ewę Głowacką.

3maja2017tekst4W dalszej części uroczystości zebrani na uroczystości złożyli wieńce pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Kwiaty pod obeliskiem złożyli przybyli Goście, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, lokalne organizacje i stowarzyszenia, delegacje szkół. Uroczyste obchody zwieńczyła defilada pocztów sztandarowych, pododdziałów strażackich i klas mundurowych żelechowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz parada samochodów pożarniczych.

 

 

Inwestycje

inwestycje_menu

 

2017a

 

logo_rynek_b

 

logo_kochanowskiego

 

logo_komunalny_aleja

 

logo_drogi_gminne

 

2016a

 

rewitalizacja_ratusza_menu

 

 

2015

 

goniwilkszkola

 

klub

 

elewacjawola

 

ogrodzenielomnica

 

drogi

 

wiaty

 

alejka

 

gozdek

 

2014

 

budowa_kanalizacji

 

oswietlenie_Piastow

 

boisko_ZS

 

pilsudskiego34

 

zsStefanow

 

oczyszczalnie

 

drogi

 

plac_zabaw

 

silownie

 

szatnia

 

2013a

 

logo_ratusz

 

inwestycje_drogowe

 

siec_wodociagowa

 

remontlazienek

 

solecki_menu

 

2012a

 

remonty_drog

 

solecki_menu


budowa_lomnica

epuap-logo

zakladanie

uslugi

baner_KDR

logo_smieci2

Przekaż stare fotografie

 

Znajdź na stronie

Godziny pracy urzędu

Praca_Urzedu

Indywidualizacja 2013/14

kl_ue_mod_220

 

Zaczarowany świat teatru

kl_ue_mod_220

Zamki, rycerze, turnieje

kl_ue_mod_220

Mały odkrywca w przedsz.

kl_ue_mod_220

Przedsz. w świecie sztuki

kl_ue_mod_220

Pr. ręczne - trad. i nowocz.

kl_ue_mod_220

kl_ue_mod_220

   Poprawa dostępności do edukacji

   przedszkolnej w Gminie Żelechów

   poprzez stworzenie punktów

   przedszkolnych w miejscowościach

   Stary Kębłów i Stary Goniwilk

Wstąp do NSR!

 

nsr

Żelechów w statystyce

 

stat_vademecum_samorzadowca

Dzienniki urzędowe

 

Żelechów

 

Żelechów

Warto przeczytać

 

historia_zel_m   traugutt_m

zelechow_na_starej_fotografii_m   monografia_m

folder_Traugutt_130

Żelechów w obiektywie

W tej chwili nas ogląda

Naszą witrynę przegląda teraz 412 gości