Urząd Miejski w Żelechowie
Pożegnanie lata – Żelechów 2018
26 września 2018

23 września 2018 r. w Żelechowie odbyło się Pożegnanie Lata. W programie imprezy znalazło się moc atrakcji dla uczestników w każdym wieku – występy wokalne i teatralne lokalnych artystów, występy zaproszonych zespołów oraz wokalno-muzyczne show gwiazdy wieczoru – Zespołu Cygańskiego Bogdan Trojanek & Terne Roma. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, w ramach Programu B.2.2: Kultura łączy pokolenia, zawartego w Strategii Rozwoju Kultury w województwie mazowieckim na lata 2015 – 2020. Celem imprezy było podjęcie działań zmierzających do przekraczania barier „gett pokoleniowych” w polu kultury poprzez inicjowanie działań kulturalnych umożliwiających uczestnictwo w nich poszczególnych  grup wiekowych. Swoją obecnością na Pożegnaniu lata w Żelechowie zaszczyciła Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janina Ewa Orzełowska.

Imprezę rozpoczął występ grupy dziecięcej „Rozśpiewane perełki” działającej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie pod kierunkiem Pani Anny Kapczyńskiej. W wykonaniu dzieci znalazły się piosenki z lat młodości ich rodziców – lat 70-tych, 80-tych i 90-tych.

Następnie na scenie zaprezentował się Żelechowski Teatr „Niby Nic” działający przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie pod kierunkiem Pani Anny Kapczyńskiej w spektaklu „Bajki samograjki” przygotowanym specjalnie dla dzieci. Dorośli aktorzy zaprezentowali własne interpretacje najpopularniejszych bajek z kanonu literatury dziecięcej, w sposób aktywnie włączający do udziału dzieci i młodzież.

Jako kolejny zaprezentował się Zespół Ludowy „Łomniczanki”. W swojej twórczości zespół nawiązuje do tradycji ludowej, wiejskich obyczajów i obrzędów. Występ zespołu pozwolił na przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji związanej z muzyką ludową.

W dalszej części odbyło się „Rodzinne Muzykowanie”. Na scenie wystąpiła Agnieszka Barszcz z córką Agatą i mamą Barbarą Mika oraz Anna Stefanowska z synem Kapcrem. Obok występów wokalnych rodzin na scenie zaprezentowały się także Karolina Zając i Aleksandra Maciejewska z koła muzycznego Kwadratu Artystycznego działającego przy Gazecie Twój Głos Ryki. Utwór organkowy wykonali szwagrowie z Trojanowa.

W dalszej kolejności zaprezentowały się zespoły „Fantazja” z Księżomierzy oraz „Cyganeria” z Góry Puławskiej.

Gwiazdą wieczoru był wielopokoleniowy Cygański Zespół „Bogdan Trojanek & Terne–Roma”. Członkowie zespołu to rodzina Bogdana Trojanka – jego żona, rodzeństwo, dzieci i wnuki, którzy od wielu lat wykonują na polskich i zagranicznych scenach muzyczno – taneczne show. Zespół wydał 10 płyt i nagrał kilkanaście teledysków, które goszczą na antenie radia i telewizji ogólnopolskiej. Na licznych festiwalach i konkursach zespół zdobył wiele odznaczeń, zarówno muzycznych jak i charytatywnych.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji dodatkowych, skierowanych zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczestników. Zorganizowana została wystawa prac plastycznych pt. „Żelechów dawniej” autorstwa lokalnego artysty, zainspirowanych starymi fotografiami Żelechowa. Wystawa umożliwiła młodemu pokoleniu zapoznanie się z wizerunkiem miasta sprzed lat, przybliżyła dawną architekturę Żelechowa, ginące zwyczaje i tradycje, w tym w sposób szczególny elementy tradycji żydowskiej. Organizacja wystawy służyła poszerzeniu świadomości historycznej wśród młodzieży i budowanie tożsamości kulturowej.

Podczas imprezy zaprezentowały się również Koła Gospodyń Wiejskich w Kębłowie i Łomnicy, które przygotowały degustację potraw i wypieków połączoną z warsztatami kulinarnymi dla najmłodszych. Koła przygotowały również prezentację twórczości ludowej oraz dawnych form folkloru ludowego.

Obecność Kół Gospodyń Wiejskich na uroczystości była okazją do złożenia podziękowań za reprezentację w delegacjach dożynkowych. Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie otrzymało podziękowanie za zdobycie I miejsce w Konkursie Wieńców Dożynek Powiatowych w Garwolinie i reprezentowanie gminy Żelechów oraz powiatu garwolińskiego na Dożynkach Wojewódzkich w Sierpcu. Koło Gospodyń Wiejskich w Łomnicy otrzymało podziękowanie za reprezentowanie gminy Żelechów na Dożynkach Diecezjalnych w Woli Gułowskiej. Oba koła dostały podziękowania z rąk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej, Sekretarza Powiatu Jerzego Piesio, Burmistrz Żelechowa Mirosławy Miszkurka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żelechowie Jacka Bogusza.

Podczas uroczystości Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka przekazała podziękowanie dla Jarosława Matyszczaka z Aeroklubu Orląt w Dęblinie, który podczas Dni Żelechowa zrzucał cukierki z samolotu Cessna. Podziękowania otrzymał również Adam Zybura – szef Aeroklubu Orląt w Dęblinie.

Degustację wędlin zapewniła Ubojnia z Masarnią Patrycja Koryś z Kłoczewa. Słodkie wypieki dostarczyła pracownia tortów „Sweet” w Rykach. Relację filmową i fotograficzną z wydarzenia  z wydarzenia przygotuje firma 4K Video Lenka z Ryk.

 

 

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577