W dniu 10 sierpnia zakończył się siódmy, dwutygodniowy sezon prac archeologicznych na terenie historycznej siedziby rodu Ciołków w Żelechowie. Prace prowadzone są przez badaczy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem Wojciecha Bisa.
W tym sezonie naukowcy postanowili rozpoznać zaplecze gospodarcze zamku. W tym celu wykop badawczy założono poza majdanem założenia zamkowego. Natrafiono w nim na pozostałości budynku gospodarczego lub przetwórczego (z przełomu XVI i XVII wieku), w którym odsłonięto podłogę wykonaną z cegieł i płytek posadzkowych. Zapewne z funkcjonowaniem tego budynku związany był sygnowany tygiel ceramiczny oraz liczne znaleziska różnej wielkości żużli, pozostałości z przetopu metali kolorowych.
Poniżej wspomnianego budynku gospodarczego odsłonięto relikty drewnianej przeprawy mostowej, pierwotnie łączącej dzieciniec z gospodarczą częścią zamku. Zachowały się po niej elementy drewnianych konstrukcji – dwa rzędy pionowych, dębowych słupów oraz pozostałości poziomych belek i desek. Ich datowanie zostanie sprecyzowane po wykonaniu specjalistycznych badań drewna. Tegoroczne rezultaty prac umożliwiają wytypowanie kolejnych miejsc do prac badawczych.
W toku prac pozyskano nieliczne znaleziska ruchome, a wśród nich znalazły się elementy naczyń ceramicznych, kości zwierzęce i fragmenty kafli piecowych. Do interesujących znalezisk zaliczyć należy osełkę do ostrzenia noży oraz fragmenty wyrobów szklanych. Wśród nich znalazły się elementy szyb okiennych tzw. gomółki oraz część stopki ozdobnego naczynia z połowy XVI wieku. Zapewne był to wyrób importowany z włoskich lub czeskich hut szkła.
Prace wykopaliskowe prowadzone są dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Stanisława Kawki – właściciela części działki. Badania wspiera finansowo i logistycznie Gmina Żelechów. Odnotować należy również zaangażowanie stałych wolontariuszy – Mariusza Kota z Fiukówki i Damiana Mroza z Żelechowa.