
W środę 30 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja wyników badań archeologicznych i historycznych siedziby rodu Ciołków w Żelechowie prowadzonych w 2024 r. W spotkaniu udział wzięli uczniowie żelechowskich szkół, nauczyciele oraz miłośnicy lokalnej historii.
Nad sesją naukową pt. „Żelechowska siedziba Ciołków – nowe badania, nowe interpretacje” honorowy patronat sprawowali: Wicedyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk prof. Dariusz Główka oraz Burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz.
Prelegentami byli pracownicy PAN, którzy prowadzili badania wykopaliskowe. Kierownik prac archeologicznych dr Wojciech Bis wygłosił prelekcję pt. „Zmiany funkcjonalne żelechowskiego zamku na podstawie badań archeologicznych”. Maciej Radomski opowiadał o elementach obuwia z żelechowskiej siedziby Ciołków. Michał Główka wystąpił z prelekcją pt. „Gliniane lustra renesansu: co kafle mówią nam o ówczesnej młodzieży?”. Małgorzata Zalewska mówiła o paleopatologii i tafonomii – dziedzinach archeozoologii zastosowanych w badaniach szczątków zwierząt z Żelechowa. Referat wygłosił również prof. Piotr Strzyż z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiadał o hakownicy – późnośredniowiecznej ręcznej broni palnej z żelechowskiego zamku.
Od 2016 r. zamek Ciołków w Żelechowie jest przedmiotem sezonowych badań archeologicznych i historycznych. W 2016 r. przeprowadzone zostały na tym terenie pierwsze nieinwazyjne badania geofizyczne. Od roku 2017 odbywają się sondażowe badania archeologiczne. Realizację corocznych badań wspiera finansowo i logistycznie Gmina Żelechów. Prace wykopaliskowe prowadzone są dzięki uprzejmości Stanisława Kawki i Grzegorza Gardzińskiego – właścicieli działek. W badania, oprócz naukowców, zaangażowani są wolontariusze, członkowie Towarzystwa Historycznego Żelechów, Zakład Gospodarki Komunalnej w Żelechowie oraz druhowie z OSP.