Oferta warsztatów artystycznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie jest stale poszerzana. Program cotygodniowych zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży został wzbogacony o warsztaty rysowania piaskiem i warsztaty rzeźbiarskie. W ostatnim czasie odbyły się również m.in. warsztaty „Las w szkle” dla młodzieży i dorosłych, warsztaty wielkanocne dla dzieci, wielkanocne warsztaty decoupage dla dorosłych oraz warsztaty wyplatania z papierowej wikliny dla dorosłych.
Zajęcia plastyczne
Zajęcia plastyczne uchodzą często jedynie za zwykłą zabawę, tymczasem mogą realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka. Twórczość plastyczna na każdym etapie rozwoju daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości. Wszystkie te zabawy prowadzą do rozwoju samodzielnie działającego, twórczego i kreatywnego młodego artysty.
Zajęcia plastyczne dla dzieci odbywają się we wtorki i piątki o godz. 15.00.
Rysowanie piaskiem
Rysowanie piaskiem jest najciekawszą formą „przesypania” kolorowych fantazji na podświetlony ekran. Dla dzieci to nie tylko twórcza zabawa, ale również edukacja i rozwój. Rysowanie piaskiem rozwija umiejętności motoryczne, koordynację ruchów, wyobraźnię, twórcze myślenie i kreatywność. Warsztaty pomagają pozbyć się lęków u dzieci a także uspokajają. Dzieci uczestnicząc w tych zajęciach nie boją się popełniać błędów, dlatego że można je bardzo szybko naprawić. Uczestnicy warsztatów nabierają odwagi, dzięki czemu podnoszą własną samoocenę i wiarę w swoje umiejętności. Swobodne tworzenie prac uczy wiary w osiągnięcie sukcesu i własne siły a tym samym przygotowuje młodych artystów do lepszego radzenia sobie w życiu dorosłym.
Warsztaty rysowania piaskiem dla dzieci odbywają się w środy o godz. 15.00.
Warsztaty rzeźbiarskie
Na zajęciach z rzeźby dzieci zdobywają wiedzę o sposobach kształtowania materii. Poznając podstawowe, „miękkie” techniki rzeźby: w glinie, gipsie, mydle, masie papierowej, masie solnej albo jabłku uczą się przestrzennego modelowania i zabawy fakturą. Bezpośredni kontakt z gliną i praca z nią rozwija umiejętności manualne, relaksuje, pobudza wrażliwość, uczy wytrwałości i cierpliwości. Zgniatanie, wałkowanie, modelowanie gliny przez najmłodszych w naturalny sposób przygotowuje rękę dziecka do nauki pisania. Dodatkowo układ nerwowy dziecka jest stymulowany i rozwijany. Lepienie z gliny pobudza wyobraźnię, rozwija zdolności manualne, ale przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom ogromną radość.
Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci odbywają się w czwartki o godz. 14.30.
Warsztaty „Las w szkle”
Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy chcą poznać tajniki tworzenia zielonych kompozycji zamkniętych w szkle. Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się, jak własnoręcznie wykonać ogród, aby cieszył oko przez długie lata. Uczą się odpowiednio dobierać rośliny, ich podłoże, jak również inne elementy, poznają procesy zachodzące w szklanych naczyniach.
Warsztaty „Las w szkle” mają charakter jednorazowy. Na każdorazowo organizowane warsztaty obowiązują zapisy. 15 marca zielone kompozycje w szklanych naczyniach tworzyła młodzież. Dorośli tworzyli własne ogrody zamknięte w szkle 6 kwietnia.
Warsztaty wielkanocne dla dzieci
Na uczestników warsztatów wielkanocnych „Zajęcza przygoda” odbywających się w dniach 10-13 kwietnia w MGOK-u czekało wiele niespodzianek. Na zajęciach dzieci tworzyły m.in. kolorowe pisanki świecące w ciemności, wielkanocne baranki i kurczaczki oraz efektowne maskotki-zajączki. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs „Najpiękniejsza pisanka”. Celem zajęć było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, rozwijanie talentu artystycznego oraz wrażliwości estetycznej dzieci, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
Warsztaty decoupage
Technika decoupage umożliwia ozdobienie różnorakich przedmiotów użytku codziennego – od luster, butelek, ramek, skrzynek, doniczek, po kolczyki czy bransoletki. Można nią również ozdobić bożonarodzeniowe bombki czy wielkanocne pisanki. Na zajęciach uczestnicy mają okazję zapoznać się z możliwościami techniki decoupage, pracą z kolorem, nakładaniem farby, wyborem motywu.
Warsztaty decoupage mają charakter jednorazowy. Na zajęcia obowiązują zapisy. Wielkanocne warsztaty decoupage dla dorosłych zostały zorganizowane 11 kwietnia.
Warsztaty wyplatania z papierowej wikliny dla dorosłych
Papierowa wiklina to nowa technika rękodzieła artystycznego. Wykorzystując ogólnodostępny materiał (makulatura) uczestnicy tworzą oryginalne i niezwykle trwałe formy. Poprzez wykorzystanie tradycyjnych technik wikliniarskich na nietypowym materiale można wykonać przedmiot w bardzo współczesnym stylu. Papierowa wiklina jest ciekawą formą kreatywnego recyklingu a jednocześnie efektowną ozdobą.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką tworzenia rurek „wiklinowych”, a także z techniką wyplatania i wykańczania wyrobów.
Warsztaty odbywały się w MGOK-u w sezonie jesień-zima 2018/2019.
Już wkrótce ofertę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wzbogacą nowości warsztatowe takie jak: warsztaty wykonywania ozdób z foamiranu, warsztaty string-art czyli sztuka malowania nitką, warsztaty filcowania, warsztaty integracyjne łączące pokolenia, podczas których wnuki z dziadkami będą miały okazję pracować razem oraz inne ciekawe propozycje, na które już teraz MGOK serdecznie zaprasza.