Urząd Miejski w Żelechowie
Dzień Myśli Braterskiej 2018
1 marca 2018

W dniach 24 – 25 lutego w Żelechowie spotkali się członkowie Gromad Zuchowych i Drużyn Harcerskich z powiatu garwolińskiego. Grupa ok. 240 osób z Garwolina, Sobolewa, Parysowa, Trąbek, Izdebna, Rudy Talubskiej, Sobolewa, Łaskarzewa i Żelechowa spotkała się, aby wspólnie świętować Dzień Myśli Braterskiej. Jest to uroczystość, która uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka.

Tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej związany był z czwartym punktem Prawa Harcerskiego, który brzmi: „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”. Biorąc przykład z Ireny Sendlerowej, która swoim życiem pokazała, jak otwierać się na inność, zwłaszcza religijną i kulturową i dostrzegać potrzebującego pomocy człowieka niezależnie od występujących między ludźmi różnic.

Wybór Żelechowa, jako miejsce tegorocznych obchodów Dnia Myśli Braterskiej miał tym większe znaczenie, że częścią historii Żelechowa byli Żydzi. Uczestnicy spotkania wzięli udział w grach terenowych i miejskich, zapoznając się z historią, kulturą i tradycją żydowską. Część spotkania poświęcona została sylwetce Ireny Sendlerowej i sposobom pomagania potrzebującym. Harcerze i harcerze starsi podczas zajęć w grupach wykonali plakaty o inności, zastanawiali się nad tym, jak połączyć prawo harcerskie z ideą pomagania osobom w potrzebie, projektowali skautowe symbole dla ludzi z innych kultur. Poznali także sylwetki Polaków żydowskiego pochodzenia – Ludwika Zamenhofa i Stanisława Lema. Uczestnicy DMB udali się także do kościoła na mszę świętą, podczas której modlili się za dialog, zrozumienie i pokój między Polakami i Żydami, za zuchów i harcerzy, a szczególnie o wyzdrowienie Dariusza Gądka, męża hufcowej instruktorki.

Obchody Dnia Myśli Braterskiej zakończyło uroczyste świecowisko, które odbyło się w sobotni wieczór w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej im. R. Traugutta w Żelechowie. Świecowisko poprowadziły dh Sylwia Larkiewicz i phm. Izabela Lach-Kawczyńska. Uczestnicy wydarzenia spotkali się z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych – Burmistrz Żelechowa Mirosławą Miszkurka oraz Starostą Powiatu Garwolińskiego – Markiem Chciałowskim, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żelechowie – Elżbietą Odalską i Wicedyrektor – Zofią Ostałowską. Przy dźwiękach harcerskich pieśni i piosenek wysłuchali interesujących informacji dotyczących tradycji żydowskiej. Drużynowa 111 Gromady Zuchowej i Drużyny Harcerskiej z Żelechowa – dh Kamila Wójtowicz wraz ze swoimi podopiecznymi nauczyła zgromadzonych na sali kroków do ludowej pieśni żydowskiej „Hava Nagila”, którą następnie wspólnie odtańczono. Podczas uroczystości najmłodsi członkowie harcerskiej braci złożyli Obietnicę Zucha. Organizatorka spotkania – phm. Izabela Lach-Kawczyńska Komendant Hufca ZHP „Orłów” Garwolin złożyła podziękowania Burmistrz Żelechowa i Staroście Powiatu Garwolińskiego za objęcie uroczystości honorowym patronatem, pomoc w organizacji i uczestnictwo w spotkaniu. Słowa podziękowania skierowała także do Dyrektor Szkoły za życzliwą gościnę w budynku szkoły. Samorządowcy przekazali na ręce organizatorów pamiątkowe upominki. Spotkanie zakończyła słodka niespodzianka – każdy z uczestników otrzymał pączka ufundowanego przez Burmistrz Żelechowa.

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577