Urząd Miejski w Żelechowie
Gra miejska „Żelechów moje miasto”
13 czerwca 2019

5 czerwca 2019 r. Żelechów stał się wielką planszą gry miejskiej. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie przy współpracy MGOK i pod patronatem Burmistrza Żelechowa już po raz trzeci zorganizowała niekonwencjonalne rozgrywki. W tym roku odbyły się one pod hasłem  „Żelechów moje miasto”.

Głównym celem przyświecającym organizatorom było uświadomienie uczestnikom gry, ale i mieszkańcom obserwującym zmagania drużyn, jak  ciekawą historię ma miasto, jak daleko sięgają jego dzieje, w jak wielu ważnych wydarzeniach  historycznych brali udział jego właściciele, włodarze i mieszkańcy.

W zmaganiach wzięło udział siedem czteroosobowych  zespołów z klas szóstych z każdej ze szkół z terenu gminy Żelechów. Uczniowie pod opieką nauczycieli wędrowali śladami pomników, zabytków i wydarzeń od czasów pierwszych właścicieli Żelechowa, aż po obecne. W dziewięciu punktach miasta czekały na nich różne zadania, puzzle, zagadki, krzyżówki i szyfry. Z zapałem zdobywali cenne punkty i przygotowane na tę okoliczność specjalne monety z herbem miasta. Podczas zabawy należało wykazać się spostrzegawczością, refleksem, umiejętnością przeliczania średniowiecznych miar i wag, targowania, a także… niezłą kondycją fizyczną.

Dzięki postaciom historycznym – w te role wspaniale wcielili się uczniowie kl. III gimnazjum w Stefanowie – wszyscy mogli odbyć podróż w czasie. Spotkać rycerzy Zakonu Krzyżackiego z bitwy pod Grunwaldem, pomóc przekupkom na średniowiecznym straganie, porozmawiać z zakapturzonym mnichem czy potargować się z Żydami. Mieszkańcy Żelechowa z dużym zainteresowaniem obserwowali barwnych aktorów.

Po ponad dwóch godzinach zmagań z historią, zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę dotyczącą dziejów miasta i wyjątkowe doświadczenia, wszyscy wrócili do punktu startowego. W  MGOK-u drużyny dokończyły plakaty – puzzle, które na koniec złożyły się we wspólne dzieło obrazujące naszą małą ojczyznę.

Wszyscy gracze wykazali się wysokim poziomem wiedzy, wszechstronnymi umiejętnościami i ogromnym zaangażowaniem. Jednak, jak w każdej grze, należało podsumować punkty i przeliczyć zdobyte pieniądze. O ostatecznym wyniku  decydował również czas pokonania całej trasy, a także umiejętność targowania się. Cenne więc były nawet minuty i spryt uczestników. Najwięcej punktów i I miejsce w tegorocznej grze zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Woli Żelechowskiej, na II miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Starym Goniwilku, natomiast III miejsce przypadło zespołowi ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie.

Grę miejską przygotowały i koordynowały nauczycielki Szkoły Podstawowej w Stefanowie – Iwona Król i Edyta Mucha-Dziwiszek.

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577