Urząd Miejski w Żelechowie
MŁODY ŻELECHOWIANIN W FINALE ŚWIATOWYM ROTAXA
28 listopada 2018

Od kilku dni w Ameryce Południowej trwa 19 edycja Rotax Grand Finals. W wielkim światowym finale rozgrywanym na brazylijskim torze wyścigowym Paladino bierze udział Piotr Wiśnicki, młody sportowiec z Żelechowa, członek Teamu Wyrzykowski Motor Sport, który od wielu lat odnosi liczne sukcesy wyjeżdżone na polskich i zagranicznych torach kartingowych. Już dziś, 28 listopada, rozpoczną się pierwsze starty w rywalizacji.

W 19 edycji Wielkiego Finału bierze udział 360 najlepszych kierowców gokartów z ponad 50 krajów, którzy wygrali światowy bilet na największych i najbardziej prestiżowych zawodach w kartingu w bieżącym roku. Rywalizują ze sobą w 6 różnych kategoriach, w których walczą o zdobycie prestiżowego tytułu mistrza Grand Prix Rotax MAX Challenge 2018: Micro MAX, Mini MAX, Junior MAX, MAX, MAX DD2 oraz MAX DD2 Masters. Piętnastolatek z Żelechowa rywalizuje w jednej z najstarszych kategorii wiekowych MAX DD2, pomimo, że jego rówieśnicy ścigać się będą w młodszych kategoriach Junior MAX i MAX. Występ w tej kategorii zapewnił sobie odnosząc w bieżącym sezonie liczne sukcesy w polskich i zagranicznych edycjach ROTAXA.

Dzięki wyrównanej walce w serii Rotax Max Challenge Poland 2018 swój pierwszy sezon w kategorii DD2, jako najmłodszy zawodnik polskiej stawki, zakończył z tytułem Wicemistrza Pucharu Rotax Max Challenge Poland.

W serii Central European Rotax Max Challenge 2018, także jako najmłodszy wśród 44 sklasyfikowanych w swojej kategorii zawodników zajął wysokie 4 miejsce. Warto podkreślić, że podczas zawodów w Bruck ustanowił nowy rekord toru.

Również tuż za podium, tracąc jedynie 1 punkt do zawodnika na trzecim miejscu, stanął na podsumowaniu serii Rotaxa Nordic Challenge 2018, rozgrywanego na torach krajów nadbałtyckich. W nich również Piotrek był najmłodszym spośród 21 zawodników w swojej kategorii.

Wysokie 6 miejsce zdobył również w serii Rotax Euro Trophy 2018, rywalizując w grupie 37 zawodników na torach w Belgii, Niemczech, Austrii i Norwegii.

Bilet na światowy finał zdobył ostatecznie w pierwszych dniach listopada podczas zawodów Rotax Golden Trophy w Genk.

Udział w czterech polskich i międzynarodowych seriach Rotaxa w jednym sezonie to nie tylko niezliczone godziny spędzone na torze, ciągłe podróże, przepakowywane walizki i opuszczone dni w szkole, których nadrobienie wymaga nie lada wysiłku i dobrej organizacji, ale także wyjazdy treningowe Polskiej Kadry Narodowej, do której należy Piotrek i liczne godziny ćwiczeń do wykonania w domu zleconych przez specjalistów z PKN. Tylko ogromna pasja Piotrka oraz jego ogromny talent, kształcony pod okiem trenera Marka Wyrzykowskiego i wspierany przez rodziców i dziadków, pozwalają mu na osiąganie tak licznych sukcesów w światowej czołówce kartingowych kierowców.

Jako Wicemistrz Pucharu Rotax Max Challenge Poland Piotrek Wiśnicki stanął w dniu 16 listopada b.r. na drugim miejscu podium podczas uroczystej Gali Sportu Kartingowego 2018.

Warto przypomnieć, że minionych latach Piotrek zdobył m.in. tytuły:

  • w 2017 r. tytuł Mistrza Polski Rotax Junior Max, zwycięstwo w Pucharze Rotaxa, dzięki któremu otrzymał stypendium Akademii Orlen Teamu oraz tytuł Wicemistrza krajów nadbałtyckich Rotax Nordic Challenge,
  • w 2016 r. tytuł Wicemistrza Juniorów Rotax Max Challange Poland oraz tytuł Wicemistrza Polski,
  • w 2015 r. III miejsce klasyfikacji generalnej Rotax Max Challenge Poland w kategorii Junior Max, IV miejsce w towarzyszącym światowemu finałowi Rotaxa Grand Festivalu w portugalskim Portimao (najlepszy wynik wśród Polaków startujących w Festivalu, a także w Grand Finals),
  • w 2014 r. tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej Rotax Max Challenge Poland oraz tytuł Wicemistrza Europy w europejskiej centralno-wschodniej serii Rotaxa – popularnym CEE (Central Eastern Europe),
  • w 2012 r. tytuł Wicemistrza klasyfikacji generalnej Rotax Max Challenge Poland w kategorii Micro Max. Otrzymał także prestiżową nagrodę „Nadzieja kartingowa roku” podczas gali Karting Masters 2012 w Toruniu.

Tegoroczny udział Piotrka w finale światowym, to jego trzecia okazja, aby spotkać się w tym wielkim kartingowym wydarzeniu w gronie najlepszych kierowców z niemal całego świata. W brazylijskim Paladino w stawce DD2 MAX, w której zobaczymy reprezentanta Żelechowa rywalizować będzie 72 kierowców. W zmaganiach towarzyszy mu trener Marek Wyrzykowski, mechanik Kamil Porch oraz najbliższa rodzina. Bieżące informacje o udziale Piotra w światowym finale można śledzić na oficjalnym fuanpage’u Piotrka https://www.facebook.com/Piotrek-Wi%C5%9Bnicki-Official-Driver-1616197391999939/.

To wielka duma, że nasze miasto może poszczycić się tak wspaniałym zawodnikiem. Trzymajmy kciuki za jego udane starty, aby ani zmienna brazylijska pogoda, ani żaden pech nie przeszkodził mu w jak najlepszym pokazaniu swoich umiejętności.

 

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577