Urząd Miejski w Żelechowie
Obchody 229. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
4 maja 2020

Obchody 229. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przebiegały w szczególnym okresie, gdy nasz kraj i cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Obowiązujące przepisy sanitarne zapewniające bezpieczeństwo spowodowały, że corocznie obchodzona w gminie Żelechów uroczystość miała ograniczony charakter. Obchody rozpoczęła Eucharystia w kościele parafialnym, sprawowana przez Księdza Prałata Eugeniusza Filipiuka, proboszcza żelechowskiej parafii, w intencji Ojczyzny i Strażaków z gminy i parafii Żelechów. W oprawę Mszy św. włączyła się reprezentacja Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie. Msza św. była transmitowana za pośrednictwem łączy internetowych.

Na zakończenie Eucharystii Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz w krótkich słowach przypomniał najważniejsze fakty dotyczące uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji: „Wartości zawarte w pierwszej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. (..) Dzisiaj dziedzictwo Konstytucji 3 Maja również powinno być dla nas wzorem do naśladowania. Pamiętając o spuściźnie Konstytucji 3 Maja, pamiętając o chwalebnych czynach patriotycznych naszych przodków i współczesnych, powinniśmy  zawsze szukać  zrozumienia wzajemnych racji i przezwyciężania uprzedzeń na drodze dialogu i poszanowania drugiego człowieka”.

 Kończąc wystąpienie Burmistrz zwrócił się do strażaków z gminy i parafii Żelechów: „Jesteście stale gotowi spieszyć na ratunek, gdy zagrożone jest ludzkie życie, zdrowie, mienie, czy środowisko. Jesteście gotowi, nawet teraz w tym trudnym dla nasz wszystkich  okresie walki z pandemią do pełnienia zadań, które wynikają z obowiązujących przepisów, ale też czystej życzliwości i ludzkiej powinności niosąc wsparcie osobom będącym na kwarantannie. Składam Wam Druhny i Druhowie, wyrazy najwyższego szacunku i uznania za bezinteresowną i humanitarną służbę ludziom, odwagę i ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, godne noszenie munduru strażackiego, popularyzowanie kultury, oświaty i tradycji oraz integrowanie lokalnego społeczeństwa”.

Po Mszy św. przedstawiciele samorządu – Radna Powiatu Garwolińskiego Urszula Kobielus, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żelechowie Daniel Kocielnik wraz z delegacją radnych, Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Żelechowie – Wiceprezes druh Jacek Bogusz  oraz Komendant Gminny druh Jan Dziubak złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Konstytucji 3 Maja i Konstytucji Marcowej, u zbiegu ulic Kościuszki i Alei Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577

Notice: Undefined index: content in /home/umzelechow/domains/zelechow.pl/public_html/wp-content/plugins/itlu/public/class-itlu-public.php on line 152