Urząd Miejski w Żelechowie
Warsztaty artystyczne w MGOK-u dla dzieci, młodzieży i dorosłych
23 kwietnia 2019

Oferta warsztatów artystycznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie jest stale poszerzana. Program cotygodniowych zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży został wzbogacony o warsztaty rysowania piaskiem i warsztaty rzeźbiarskie. W ostatnim czasie odbyły się również m.in. warsztaty „Las w szkle” dla młodzieży i dorosłych, warsztaty wielkanocne dla dzieci, wielkanocne warsztaty decoupage dla dorosłych oraz warsztaty wyplatania z papierowej wikliny dla dorosłych.

 

Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne uchodzą często jedynie za zwykłą zabawę, tymczasem mogą realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka. Twórczość plastyczna na każdym etapie rozwoju daje dziecku możliwość samodzielnego badania, poszukiwania i odkrywania otaczającej go rzeczywistości. Wszystkie te zabawy prowadzą do rozwoju samodzielnie działającego, twórczego i kreatywnego młodego artysty.

Zajęcia plastyczne dla dzieci odbywają się we wtorki i piątki o godz. 15.00.

 

Rysowanie piaskiem

Rysowanie piaskiem jest najciekawszą formą „przesypania” kolorowych fantazji na podświetlony ekran. Dla dzieci to nie tylko twórcza zabawa, ale również edukacja i rozwój. Rysowanie piaskiem rozwija umiejętności motoryczne, koordynację ruchów, wyobraźnię, twórcze myślenie i kreatywność. Warsztaty pomagają pozbyć się lęków u dzieci a także uspokajają. Dzieci uczestnicząc w tych zajęciach nie boją się popełniać błędów, dlatego że można je bardzo szybko naprawić. Uczestnicy warsztatów nabierają odwagi, dzięki czemu podnoszą własną samoocenę i wiarę w swoje umiejętności. Swobodne tworzenie prac uczy wiary w osiągnięcie sukcesu i własne siły a tym samym przygotowuje młodych artystów do lepszego radzenia sobie w życiu dorosłym.

Warsztaty rysowania piaskiem dla dzieci odbywają się w środy o godz. 15.00.

 

Warsztaty rzeźbiarskie

Na zajęciach z rzeźby dzieci zdobywają wiedzę o sposobach kształtowania materii. Poznając podstawowe, „miękkie” techniki rzeźby: w glinie, gipsie, mydle, masie papierowej, masie solnej albo jabłku uczą się przestrzennego modelowania i zabawy fakturą. Bezpośredni kontakt z gliną i praca z nią rozwija umiejętności manualne, relaksuje, pobudza wrażliwość, uczy wytrwałości i cierpliwości. Zgniatanie, wałkowanie, modelowanie gliny przez najmłodszych w naturalny sposób przygotowuje rękę dziecka do nauki pisania. Dodatkowo układ nerwowy dziecka jest stymulowany i rozwijany. Lepienie z gliny pobudza wyobraźnię, rozwija zdolności manualne, ale przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom ogromną radość.

Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci odbywają się w czwartki o godz. 14.30.

 

Warsztaty „Las w szkle”

Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy chcą poznać tajniki tworzenia zielonych kompozycji zamkniętych w szkle. Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się, jak własnoręcznie wykonać ogród, aby cieszył oko przez długie lata. Uczą się odpowiednio dobierać rośliny, ich podłoże, jak również inne elementy, poznają procesy zachodzące w szklanych naczyniach.

Warsztaty „Las w szkle” mają charakter jednorazowy. Na każdorazowo organizowane warsztaty obowiązują zapisy. 15 marca zielone kompozycje w szklanych naczyniach tworzyła młodzież. Dorośli tworzyli własne ogrody zamknięte w szkle 6 kwietnia.

 

Warsztaty wielkanocne dla dzieci

Na uczestników warsztatów wielkanocnych „Zajęcza przygoda” odbywających się w dniach 10-13 kwietnia w MGOK-u czekało wiele niespodzianek. Na zajęciach dzieci tworzyły m.in. kolorowe pisanki świecące w ciemności, wielkanocne baranki i kurczaczki oraz efektowne maskotki-zajączki. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs „Najpiękniejsza pisanka”. Celem zajęć było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, rozwijanie talentu artystycznego oraz wrażliwości estetycznej dzieci, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

 

Warsztaty decoupage

Technika decoupage umożliwia ozdobienie różnorakich przedmiotów użytku codziennego – od luster, butelek, ramek, skrzynek, doniczek, po kolczyki czy bransoletki. Można nią również ozdobić bożonarodzeniowe bombki czy wielkanocne pisanki. Na zajęciach uczestnicy mają okazję zapoznać się z możliwościami techniki decoupage, pracą z kolorem, nakładaniem farby, wyborem motywu.

Warsztaty decoupage mają charakter jednorazowy. Na zajęcia obowiązują zapisy. Wielkanocne warsztaty decoupage dla dorosłych zostały zorganizowane 11 kwietnia.

 

Warsztaty wyplatania z papierowej wikliny dla dorosłych

Papierowa wiklina to nowa technika rękodzieła artystycznego. Wykorzystując ogólnodostępny materiał (makulatura) uczestnicy tworzą oryginalne i niezwykle trwałe formy. Poprzez wykorzystanie tradycyjnych technik wikliniarskich na nietypowym materiale można wykonać przedmiot w bardzo współczesnym stylu. Papierowa wiklina jest ciekawą formą kreatywnego recyklingu a jednocześnie efektowną ozdobą.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką tworzenia rurek „wiklinowych”, a także z techniką wyplatania i wykańczania wyrobów.

Warsztaty odbywały się w MGOK-u w sezonie jesień-zima 2018/2019.

 

Już wkrótce ofertę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wzbogacą nowości warsztatowe takie jak: warsztaty wykonywania ozdób z foamiranu, warsztaty string-art czyli sztuka malowania nitką, warsztaty filcowania, warsztaty integracyjne łączące pokolenia, podczas których wnuki z dziadkami będą miały okazję pracować razem oraz inne ciekawe propozycje, na które już teraz MGOK serdecznie zaprasza.

Kontakt


Zadzwoń lub skorzystaj z formularza

ul. Rynek 1, 08-430 Żelechów (25) 754 11 44 urzad@zelechow.pl BS Garwolin O/Żelechów
32 9210 0008 0019 2239 2000 0040
Numer Konta do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
34 9210 0008 0019 2239 2000 0780

Dane Gminy NIP: 826-20-37-238 REGON: 711 582 204
Dane Urzędu Miejskiego NIP: 826-14-30-904 REGON: 000 530 577